Журналістські розслідування Віктора Котенка

УНИКНЕННЯ СТЕЖЕННЯ. Інструкція

В суворих реаліях України, якщо ви займаєтеся політикою чи є активним учасником неформальних протестних рухів, ви автоматично стаєте ворогом режиму. І відповідно – Об’єктом розробки в МВС та СБУ. Отже вітаю вас, шановний об’єкт – ви стали ворогом держави і особисто режиму Януковича, і підлягаєте «перевихованню» через фізичне насильство, а якщо ви особливо упертий, то ви підлягаєте знищенню.

Перш ніж перевиховувати вас вище означеним способом, за вами організують стеження.

Стеження за вами відбуватиметься з наступною метою

 • детально вивчити вас та ваш образ життя задля вчинення насильницьких дій (побиття або фізичне знищення);
 • виявлення ваших однодумців;
 • виявлення місць, які ви відвідуєте;

Перед здійсненням нападу про об’єкт за допомогою стеження збирається наступна інформація.

 • З’ясуванні місць перебування (проживання, роботи, тощо); На кожного об’єкта, який береться у розробку складається детальне досьє. Місця проживання та роботи цікавлять міліцію для вчинення психологічного тиску на близьких та викладачів/роботодавців, близьких друзів та знайомих.
 • Маршрути пересування до місць перебування; детальна інформація про маршрут, його довжина, тривалість, місця по яким проходить маршрут дозволяють нападникам вирахувати оптимальний час для вчинення нападу.
 • Звички та спосіб життя об’єкта. Вивчення образу життя дублює цілі перших двох пунктів: так само встановлюється коло знайомих, на яких також можна вчинити фізичний та психологічний тиск, а також служить для виявлення оптимального місяця та часу для нападу на об’єкт.

Декілька слів про саму процедуру стеження.

При стеженні за пішоходом застосовуються такі форми спостереження, як:

1. «Ланцюжком». Безпосередньо за об'єктом наглядає лише одна людина, а всі інші розтягнутої ланцюжком розміщуються позаду, причому кожний з наступних орієнтується по попередньому. Контактування між ланками здійснюється по рації або візуальному кодом, а відстань між ними залежить від конкретних зовнішніх обставин (на запустілих вулицях — побільше, на досить багатолюдних — поменше ...). При випадковому виявленні основного агента, він зараз же поступається своїм місцем другому і, уникаючи візуального контакту, застосовує засоби особистої маскування.

2. «Подвійним ланцюжком». Даний варіант застосовують на багатолюдних вулицях, і він характеризується тим, що спостерігачі крокують по обидва боки головної траси, час від часу переходячи з одного її боку на іншу. Інший раз вони можуть йти по паралельних вулицях, відзначаючи свій об'єкт на перехрестях і підтримуючи зв'язок з основним агентом по рації.

3. «З випередженням». Спостерігачі періодично обганяють підконтрольного об’єкта, який таким чином опиняється між ними, що дає гранично щільний, а отже і більш ефективний контроль.

4. «З підключенням». Спостерігачі займають (як правило, перекидаються транспортом) відповідні місця на шляху передбачуваного переміщення об'єкта і активно підключаються до стеження в різних точках його руху. Це перспективно там, де дуже важко не привернути до себе чужого уваги.

5. «Мережею». У випадку, коли Спостерігачі несподіваною втратили візуальний контакт з об'єктом, весь найближчий район охоплюється як би стискається щільним кільцем, яке після знаходження об’єкта поступово знову розтягується в колишню стандартну ланцюжок.

6. «Впритул з підстраховкою». Перебуваючи в місцях з максимальною концентрацією людей (на вокзалах, у магазинах, у метро ...) можна не уникати зближення з об'єктом впритул, що зазвичай здійснюється одним двома спостерігачами, в той момент як інші набуваються зовні і пасивно контролюють всі наявні входи і виходи. Тут, як втім і завжди, не рекомендується зустрічатися з об’єктом очима.

7. «Разове з передачею». У кафе, «забігайлівку», або ресторан спостерігач з групи стеження входить разом з об'єктом, розміщується неподалік від нього і, зазвичай не вступаючи в жодні розмови, покидає заклад безпосередньо за ним. Після виходу об’єкт «передається» іншим, а засвічений спостерігач по можливості знімається з подальшого спостереження.

ФІКСУВАННЯ ТА ЗРИВ СПОСТЕРЕЖЕННЯ

Коли за вами стежать вишколені професіонали, оснащенні за останнім словом техніки, то помітити спостереження надзвичайно важко. Тим не менш можливо. Нажто тому, що незважаючи на всю свою дуту страхітливість, теперішні спостерігачі в особі одягнених у цивільне міліціянтів чи осіб кримінальної зовнішності самі не надто обізнані у тонкощах розвідувального ремесла. Тож включивши пильність, у вас є всі шанси помітити за собою стеження і вжити превентивних заходів.

Двома найважливішими ознаками, що з вами стежать є поява у вашому полі зору одних і тих самих осіб протягом дня біля місця проживання або місця роботи. Також якщо ви довідаєтеся від третіх осіб про те, що якась особа або група осіб цікавиться будь якими відомостями про вас.

Коментар з приводу:

До мене виявляється пару днів тому, коли нікого не було вдома, приходив «миритися» «колишній хлопець» років тридцяти. Розпитував бабусь під парадним, коли мене можна застати вдома, бо він хоче «поговорити», і де я ще буваю, бо він хоче мені «сюрприз зробити»... Звісно ж, ніякого колишнього тридцятирічного хлопця в мене нема, і бабусі це також викупили. Провалили пацани свій креатив.

Пс: думала спочатку не розголошувати, але мабуть таки треба. Мало лі, може мене вже от-от наздожене той «сюрприз».

Будні громадської активістки.

Обидва факти свідчать про те, що про вас збирають інформацію, яка згодом може бути використана проти вас будь яким чином.

Зрив планів агентури проводиться у двох напрямках. Перший – ви маєте якомога сильніше ускладнити збір інформації про себе. Недолік інформації, її недостача, або велика кількість інформації, яка суперечить одна одній є вірною запорукою того, що супротивник не в змозі буде спланувати проти вас операцію будь якого характеру. Другий – ви мусите бути морально та фізично готовими вчиняти активний спротив у випадку, якщо проти вас розпочато явні ворожі дії.

В контексті даної статті розберемо перший напрямок.

Для того, щоб зірвати збір інформації про себе, виконуйте декілька наступних заходів.

Змініть свій спосіб життя У більшості людей життя протікає часто за усталеним ритмом, встановлений роботою, освітою, сімейним станом, або іншими обставинами. Більшість людей прокидаються рано-вранці, миттєво умиваються, похапцем випивають чаю, заїдаючи бутербродом, похапцем одягаються та біжать на роботу, сідаючи у одну і саму маршрутку. Виходячи на одній і тій самій станції метро. Так само тим самим шляхом вони добираються вечором додому… Деякі дії є настільки усталеними та виконуються автоматично, що людина просто перестає звертати на них увагу. Наприклад більшість людей навіть і не згадають як вони замикали двері на ключ.

В світлі теперішньої ситуації саме усталені звички та уподобання є найбільшим ворогом об’єкта та найкращим другом ворожої агентури. Тіхарі максимум за тиждень уже мають на об’єкт повну інформацію про його місця перебування та маршрути пересування. Що і дозволяє здійснити напад у найсприятливіший момент.

Ламайте свій усталений спосіб життя. Привчіть ворожу агентуру нервувати, метатися у пошуках і нервувати в очікуваннях. Завжди дійте неочікувано та нестандартно.

Практичні вправи.

 • складіть декілька маршрутів слідування з дому на роботу і назад. Довільно вибирайте будь-який з них і добирайтеся цим шляхом. Маршрути мають включати в себе по можливості використання різного виду транспорту з кількома місцями пересадок. Корисно мати піші маршрути. Бажано періодично змінювати місце проживання. Змусьте супротивника залучати додаткових тихарів, хай вони метаються між різними маршрутами, нехай вони губляться у здогадках, яким буде ваш наступний маршрут. Найперша користь від таких дій у тому, що силова група, яка прийде по вашу душу, не зможе спланувати засідки на всіх без виключення маршрутах та кількох місцях проживання. І тому, задля того, щоб відловити вас, вони змушені будуть діяти більш відкрито, що дасть вам шанс уникнути небезпеки.
 • в телефонному режимі або усно (так щоб почули сторонні) оголосіть про заплановані зустрічі та місця відвідування. А потім у самий останній момент скасуйте всі заходи. Змусьте ворожу агентуру розпиляти своїх тіхарів по різних точках міста. Нехай спостерігачі, просидівши по кілька годин на морозі коло якогось об’єкту в очікуванні вас спіймають облизня, в той час як ви насолоджуватиметеся чимось гарячим у затишку дому та у приємному товаристві. Нехай ваше досьє у МВС чи СБУ роздується від кількості липових контактів, липових місць проживання та липових місць запланованих акцій. В будь якому разі супротивник не отримає нічого такого, що могло б зашкодити вам.
 • змінюйте свій свій життя. Сьогодні ви робите пробіжу рано вранці, а завтра робите її пізно ввечері. Цієї суботи ви відпочиваєте, наступної вам припекло «попрацювати». Сьогодні ви купували сигарети у кіоску під домом, а завтра ви просто кинули курити. І так далі… нехай ваш образ життя стане якомога мінливішим. Таким чином ви навчитеся самі створювати неочікувані ситуації, цим самим збиваючи з пантелику ворожу агентуру і змушуючи її розкриватись.

Не втрачайте пильність, тренуйте пам’ять та будьте спостережливими. Як правило, рано вранці люди йдучи на роботу повністю заклопотані своїми повсякденними турботами та мріями, як-от як отримати залік, як дожити до наступної зарплати, коли начальник здохне сука, як звабити красиву колегу з бюстом 4-го розміру на роботі, як відремонтувати кран … і зовсім не помічають, що постійно одна і та сама людина нервово курить на лавочці коло під’їзду щоранку, і що біля входу в офіс простоює одна і та сама машина з групою невідомих осіб.

Виробіть в собі пильність. Пильність і параноя є різними речами. Пильність дозволяє звертати увагу на людей та предмети, які можуть бути джерелом загрози, і відповідно вжити заходів безпеки. Вчасно звернувши увагу на підозрілих осіб чи авто, ви вчасно зможете уникнути неприємностей, або належним чином до них підготуватися.

Крім того сама по собі пильність дуже важлива у житті. Завдяки пильності ви зможете уникнути наїзду автомобіля при переході дороги. Якщо якийсь п’яний дебіл скине з балкону цеглину, ви під неї точно не потрапите. Завдяки пильності ви першим зможете помітити свого друга, першим привітатися з шефом чи першим зав’язати знайомство з красивою жінкою. Підвищити у собі пильність означає знову помічати ті речі, яких ви до цих пір не помічали. І  мати від цього різношерсту вигоду.

Тренуйте пам’ять. Ми часто помічаємо, що не завжди точно пам'ятаємо події. Де ми поставили машину? Коли день народження мого найліпшого друга? Що мене просили привезти додому? Як він назвав своє ім'я? Що я повинен був відповісти? Гарна пам'ять надає нам безліч переваг, у тому числі і пильність до стеження. Чим краще пам'ять, тим легше помітити нові предмети т події , або такі, що випадають із загального фону, і які можуть сигналізувати про стеження. Чи бачив я вже цю людину? Може вчора? Копався чи хто-небудь в моїх речах? Людина з доброю пам'яттю чи той, хто її постійно тренував, легко відповість на ці питання.

Тренуйте спостережливість. Бачити і помічати — це не одне і те саме. Усвідомлення — це термін, що відноситься до спостережливості. Здатність усвідомлювати часто приходить до людини дуже повільно, якщо взагалі приходить. Вираз «дізнатися останнім» означає, що людина не помічає важливі події, що мають до нього відношення, до тих пір, поки не стає занадто пізно.

Значимість — це ще одне слово, що відноситься до мистецтва спостереження. Спочатку слід побачити, потім спостерігати і потім оцінити значення побаченої події. Тільки оцінивши значення події, ми можемо діяти. Спостережливість і пильність до стеження набувають сенсу, якщо вони тягнуть за собою припинення стеження. Ця подія не може відбутися без спостережливості, а головний ворог спостережливості — невміння помічати те, що тебе оточує.

Практичні вправи.

 • Виходячи з дому, або приходячи на роботу чи інше місце постарайтеся запам’ятати видимі об’єкти, які там знаходяться. Запам’ятайте номери автомобілів, які паркуються у такий час на стоянці. Негайно звертайте увагу на автомобілі, яких ви раніше не бачили, або будь яких сторонніх осіб, які наче б то без діла знаходяться у вас на дворі. Якщо ви пересуваєтесь на авто або громадським автотранспортом, звертайте увагу, чи не пасе вас одне і те саме авто. Постарайтеся запам’ятати його марку і номер.
 • Запам’ятайте людей, які по службі (працівники довколишніх офісів, двірники, працівники комунального господарства) або з інших причин (старожили на лавах, місцеві алкоголіки, матері з дітьми, тощо) перебувають у місцях вашого перебування. Запам’ятовуйте характерні риси обличчя та одежі людей. Спробуйте запам’ятати риси обличчя людей, яких ви бачили. Спробуйте проаналізувати, чи не бачили ви де-небудь одне і те саме обличчя у різних місцях.

Міняйте свою зовнішність
Кожна доросла людина з часом набуває свою манеру одягатися та виглядати. Зовнішній вигляд також фіксується ворожими агентами і служить додатковим засобом вашої ідентифікації. Пограйтесь у хамелеона. Змініть свою зовнішність і у вас є шанс ошукати ворожу агентуру і виграти час.

Коментар з приводу
Самий простий експеримент. Незважаючи на горду посаду я одягався досить вальяжно – футболка та джинси. Плюс відросла чуприна та маленька борідка. Проте одного разу так склалося, що зголивши всю рослинність на обличчі, я з’явився на роботу в чорному діловому костюмі, білій як сніг сорочці та ідеально випрасуваних брюках. Третина людей перші дві три секунди мене просто не пізнавали.

Автор

Практичні вправи

Як слідує з вищенаведеного прикладу для зміни зовнішності зовсім не потрібна пластична операція. Тут знову же йде гра на усталених формах. Якщо тіхарі звикли бачити вас одягнутим у однострої, то наступного разу вони вас на деякий час упустять з поля зору саме через те, що на цей раз ви одягнуті у костюм з краваткою. Головні убори та фальшиві окуляри також можуть суттєво збити з пантелику ворожих спостерігачів. Використовуйте одежу не розмір більшу. Якщо ви худорлявий, то поява повного суб’єкта також на деякий час дезорієнтує спостерігачів. У прекрасної статі взагалі розкривається безмежний простір для маскування: фарбоване волосся, перуки, макіяж, різні фасони одежі.

«СКИДАННЯ ХВОСТА»

Вітаю вас! Ви нарешті помітили, що група підозрілих осіб вештається біля вашого дому та стежить за вами під час вашого пересування містом. Отже зберіться з духом і вперед – «скидувати з себе хвіст».

Для початку вам треба знати один важливий нюанс. Ви будете у виграші не тільки якщо вам просто вдасться втекти, а також тоді, коли дасте зрозуміти, що знаєте про присутність агентури, або «засвітите» її публічно серед маси людей. Кожен професійний розвідник знає, що краще втратити об’єкт, ніж себе виявити. Тож при «скиданні хвоста» слід грати на намаганнях спостерігачів бачити вас і залишатися непоміченими.

Отже…

1 – Спробуйте «загубитися» у місцях масового скупчення людей. Перший і найліпший спосіб позбутися стеження – це перебувати в тих місцях, де воно ускладнене. Якщо ви помітили стеження, спробуйте потрапити на базар, з його тіснотою, гамірним народом, ятками з товаром, між якими рухаються бурбухайки з чаєм та хот догами. Ідеальні місця – крупні торгівельно-розважальні центри (наприклад «Sky-mall» або «Дрім-таун» у м. Києві) – велетенські кількаповерхові споруди з супермаркетами, кінотеатрами, барами, ресторанами та атракціонами, в яких постійно ходить маса народу. Загубившись у натовпі можна легко позбутися спостерігачів. Навіть якщо спостерігачів кілька і їх страхують спостерігачі на автомобілях, вони фізично будуть не в змозі перекрити всі входи та виходи зі споруди – а це ваш шанс на втечу.

2 – детально вивчіть місцевість навколо вашого маршруту. Може в останній момент ви згадаєте непримітну арку, через яку можна непомітно вислизнути на протилежний бік вулиці. Згадайте, може у старому будинку ж непримітний підвал, у якому можна пересидіти негоду, або не в міру цікавих спостерігачів. Можливо ви знаєте якісь пущі та нетрі, складені з старих хрущоб, недобудованих споруд, чи запустілий заводський комплекс з масою лабіринтів та додаткових перепон. Пам’ятайте про них та за нагоди використовуйте. Якщо ви добре знаєте цю архітектуру, у вас є всі шанси не тільки втекти від переслідувачів, а й залишити їм масу неприємностей у вигляді петляння по засцяним закоулкам з ризиком впасти у котлован чи вивихнути ноги на купі цегли.

Якщо спостерігачі (а гірше – група костоломів) стежать за під’їздом вашого будинку, вивчіть свій під’їзд. Дев’ятиповерхові будинки мають спільне горище, яке має спуски до сусідніх під’їздів. Потрудіться, щоб хоча б на  всіх входах зникли замки. Таким чином ви маєте всі шанси вберегти себе костоломів що приперлись по вашу душу, а від спостерігачів тим паче.

3 – частіше змінюйте транспорт. Транспорт, як і дороги у місті Києві – окрема розмова. Навчіться використовувати недоліки транспорту в своїх інтересах. Згубитись від стеження у метро в годину пік на станціях пересадки – самий торт. Вхід-вихід по декілька разів на різних станціях метро також не додасть радості спостерігачам. Застрибнувши в останню мить у вагон перед закриттям дверей ви точно стряхнете з себе хвіст. Якщо ви знаєте, що спостерігач знаходиться разом з вами, спробуйте у останню мить перед закриттям дверей вистрибнути з транспорту, залишивши спостерігача у транспорті, що поїхав. Ризикуйте – спробуйте перебігти вулицю на червоне світло. Спостерігач не ризикне бігти слідом за вами під колеса автівки.

4 – Спринт. Суть цього прийому у наступному: повернувши за ріг будинку несподівано прискортесь та розірвіть відстань з переслідувачами. У кращому випадку ви просто можете втекти від переслідувачів. Навіть якщо ви не втекли зразу, додаткова відстань дозволить вам легше вислизнути від спостерігачів згодом.

5 – Міняйте маршрути. Якщо ви помітили, що за вами стежать деякий час, зіграйте з спостерігачами у небезпечну гру. Привчіть їх до того, що ви рухаєтеся одним усталеним маршрутом, а наступного разу різко його змініть з наступним спринтом.

6 – Хамелеон. Якщо ви маєте з собою інший комплект одежі або головні убори, спробуйте змінити свою зовнішність у точці де вас не зможуть помітити (у громадській вбиральні, у квартирі чи під’їзді). Спостерігачі можуть вас банально не впізнати і впустити з виду.

7 – Атака. Найбільш небезпечний прийом. Застосовується у випадках, коли уникнути стеження немає ніякої можливості, або ви здогадуєтесь, що по вашим слідам іде група, що має намір вас скалічити. Прийом слід застосовувати у людному місці. Якщо ви виявили своїх переслідувачів, різко розверніться у їх напрямку, наблизьтеся до них і зчиніть бійку з максимальним криком і галасом. Перша перевага цього прийому – ефект раптовості. Переслідувачі не очікуватимуть від жертви агресії і відповідно проґавлять декілька дорогоцінних секунд. Це дасть вам змогу після удару або вивести з ладу ще кількох, або скориставшись замішанням спробувати втекти. Атакуйте самим доступним способом. Якщо ви займалися боксом, найліпший у цьому випадку – удар кулаком в ніс згори донизу. Якщо маєте міцні черевики – удар ногою в промежину.

Під час бійки не має значення яку чисельну перевагу має супротивник, у даному випадку головне – людська увага. Бийтеся, кричіть, плачте, лайтеся матом – головне, щоб це бачили і чули всі на якомога більшій відстані. Втручання міліції, приватних охоронців або просто небайдужих людей грає тільки вам на руку, тому що в процесі вияснення обставин у відділі міліції чи у караулці охорони ви зможете детально побачити і «засвітити» спостерігачів. За всіма канонами розвідки, якщо об’єкт запам’ятав спостерігача, останній до спостережень більше не застосовується.

Партизан

Добавить комментарий